Zamat v interiéri, ako sa oň správne starať

 

Zamat patrí právom medzi najluxusnejšie textílie. Pre jeho mäkkosť, jemnosť a lesk sme po ňom siahli aj my a vzniklo niekoľko zimných vankúšikov, ktoré proste nedáte z ruky. Zamat v interiéri spraví divy. Pôsobí neuveriteľne luxusne, teplo a príjemne. Preto je obľúbeným materiálom dizajnérov, aj keď práca s ním nie je vôbec ľahká a rovnako tak aj starostlivosť oň si vyžaduje istú dávku zbehlosti. Aby vaše zamatové vankúšiky neostali znehodnotené hneď po prvom praní, vytvorili sme jednoduchý manuál, ako sa o zamat starať. Pri správnej starostlivosti a nadčasovom dizajne budú vankúšiky ozdobou vášho domu ešte o desaťročie.

 

Výraznú retro pohovku pokojne ledabolo dodekorujte jednoduchými, hoci aj ľanovými vankúšmi. Vytvoríte tak neopakovateľnú a príjemnú atmosféru. Zmiernite „posh“ efekt a každá návšteva sa u vás bude cítiť pohodlne.
 
 

Na čo si pri ošetrovaní zamatu dávať pozor

Každý výrobok má štítok s odporúčaným ošetrovaním. Veľa závisí od toho, či je zamat jednofarebný alebo potláčaný, polyester alebo bavlna. Bavlnený zamat je spravidla podstatne drahší ako ten polyesterový avšak bavlnený je aj o čosi chúlostivejší na údržbu.

Ako všade, aj tu platí, že prevencia je lepšia ako následne odstraňovanie problému. Asi najväčším postrachom zamatu je dlhosrstý domáci miláčik.

 

Pohľad vskutku malebný, ale ruku na srdce, nebudete skrývať zamatové doplnky pred každou návštevou?

 

Zamat je lepšie neprať ako prať. Preto, ak je to možné, venujte mu radšej pravidelnú drobnú pozornosť. Pri upratovaní bytu jednoducho povysávajte (za použitia ručnej trubice) zamatový povrch, aby ste zachytili nečistoty, ktoré by sa mohli po dlhšom čase zachytiť vo vnútri látky. 

Ak príde k najhoršiemu a vám sa podarí vytvoriť škvrnu na vašom obľúbenom kúsku, nezúfajte.

  • Najskôr si zoberte mokrú handričku a jemne pretrite škvrnu. Vyvarujte sa nadmernému tlaku, aby ste nevtlačili škvrnu hlbšie do látky.
  • Ak je škvrna stále tam, zmiešajte trochu mydla či prostriedku na riad s vodou a vytvorte penu. Potom pomocou handričky naberte penu a jemne ňou stierajte škvrnu. 
  • Ak nič z tohto nepomôže, zverte váš produkt do rúk odborníka. 

Nikdy zamat nežehlite! Teplo a váha žehličky môže natrvalo poškodiť zamat a nechať odtlačok. Na odstránenie záhybov použite naparovačku. Dôležité je, aby ste nezabudli otočiť produkt naruby. 

Tip: Produkt zaveste v kúpeľni a počas teplej sprchy sa vytvorí para, ktorá vám pomôže vyrovnať zamat.

 

Sýta petrolejovo modrá v kombinácii so žltou nabije váš domov energiou a zároveň mu dodá šmrnc.
Ak tmavé odtiene v interiéri, tak jedine na zamate. Zamat svojou kráľovskou eleganciou vyzerá nonšalantne a nikdy nie pochmúrne.

Čo je zamat vlastne zač?

Zamat zažíva svoj veľký come back. Všetci si ho pamätáme so šatníkov našich mám (niekto babičiek) a dlho sme ho považovali za prežitok. Zamat sa tak trochu stal synonymom starého. Starého, ale dobrého. Trendy sa opakujú a spolu s ľanom vídame stále viac aj zamat. Šijú sa z neho saká, večerné šaty, blejzery, sukne, …

 

Vintage? Retro? Nadčasový! Zamat tu bol, je a určite ešte dlho bude a vždy bude znakom exkluzivity a luxusu.

 

Kvalitu zamatu určuje obsah vlákien. Často sa, kvôli cene, kombinujú dve rôzne vlákna. Kvalitnejšie na vlas a menej kvalitné ako základná tkanina. Najkvalitnejší zamat sa vyrába z hodvábneho vlákna. Pre zníženie nákladov sa zvykne kombinovať s umelým hodvábnym vláknom. To mu dodá splývaný a mäkký efekt.

Najlacnejší zamat sa vyrába z polyesteru, niekedy nylonu. Kvalitnejšie tkaniny obsahujú 100% bavlnu. V obchodoch je bežný kompromis – ceny a kvality – 80% bavlny + 20% polyesteru.

Zamaty sa vždy vyrábajú na špeciálnom tkáčskom stave kvôli svojmu dlhému vlasu. Dĺžka vlasu zvykne byť u všetkých zamatov viac menej rovnaká, ale pri práci s ním je veľmi dôležitý jeho smer. Odporúča sa, aby vlas smeroval nahor.

 
 

 

Krása zamatu spočíva v jeho farbe a jednoduchom dizajne. V záhyboch pohlcuje a odráža svetlo a vytvára tak zaujímavú kompozíciu a hru s leskom.
Zamatové závesy vykúzlia u vás doma atmosféru ako na zámku

Výhody a nevýhody zamatu

Ak ste sa dočítali až sem, zrejme vás zamat skutočne zaujíma. Poďme teda viac do hĺbky:

 

Prínosy:

  • bohatý a hebký omak vďaka svojmu vlasu
  • rubová strana je hladká, čo uľahčuje šitie
  • krása materiálu nepotrebuje zložitý strih

Nedostatky:

  • pri práci s ním treba dbať na smer vlasu
  • švy sa ťažko žehlia, zvykne sa „prelomiť“
  • nie je dobre v/na ňom dlho sedieť, ľahko sa pokrčí

 

Záverom snáď len inšpirácia v podobe aranžovania v štýle „lady boss“

 

Na záver

Keď teplota vonku začne klesať, mnoho ľudí vyhľadáva materiály, ktoré ich zahrejú. Keďže my, v laChadelama, sme si dali záväzok vytvárať teplo domova, rozhodli sme sa využívať aj zamat. Zamat je krásny a luxusný materiál, no vyžaduje si špecifickú starostlivosť, aby si zachoval svoju krásu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *