10 tipov ako vytvoriť dokonalé vianočné aranžovanie

 

Najradostnejší čas v roku sa blíži a s ním aj starostlivé prípravy. Aj malé dekorácie dokážu spraviť veľkú zmenu, ak sú precízne vybrané, vhodne zladené a umiestnené. Aktuálny trend v aranžovaní stavia na kvalitu pred kvantitou. Na autenticitu a unikátnosť. Radšej zopár handmade doplnkov od malých lokálnych výrobcov, ktoré majú príbeh a dušu ako kopec neosobných gýčov. Oceňuje sa aj snaha a šikovnosť. Týmto Vianociam dominujú vlastnoručne vyrobené dekorácie. Na youtube, či instagrame nájdete kopec DIY projektov, ktoré hravo zvládnete aj s deťmi.

 

Foto: laChadelama

Nezabudnite na detaily. Vianočný obrus a prestieranie je samozrejmosťou. Ale čo vankúše? Nechajte sa inšpirovať TU.

 

Pustili ste sa do projektu “Vianoce” a nič nechcete nechať na náhodu? Najprv odejte svoj domov do vianočného šatu. Ako na to?

 

  1. Spravte si plán. Premyslite si, v akom štýle budete svoje aranžovanie ladiť a držte sa ho! Kombinujte kúsky, ale nemiešajte štýly. Daný dizajn potom použite v celom byte.
  2. Pripravte si a rozbaľte všetky dekorácie na jedno miesto, ideálne na kuchynský stôl, aby ste mali dokonalý prehľad.

 

Náš skromný tip: najprv vyberte dekorácie, ktoré už máte z minulých rokov. Poriadne si ich prezrite a až potom vyrazte do obchodu. Vyvarujte sa spontánnym nákupom tipu: „Jééj, aj v potravinách majú snežnú guľu? Veď je pekná, niekam ju už len dám.“ Predídete tak nákupu zbytočností a gýčov, ktoré sa vám nakoniec nebudú do celkového dekorovania hodiť. Vianoce sú každoročne obrovská záťaž pre našu planétu. Skúste myslieť na to, že výzdobu robíte hlavne pre seba, aby ste sa cítili dobre. Nie je to súťaž so susedou či švagrinou.

 

Ak už budete nakupovať nové vecičky, skúste namiesto zahraničných mega reťazcov radšej podporiť lokálnych handmade výrobcov. S každým kúskom si domov odnesiete aj poriadny kusisko príbehu, roboty, emócii a veľakrát aj potu a sĺz. Pretože každý výrobok je malým (aj veľkým) umeleckým dielom s príbehom. Inšpirácie na vianočné dekorácie od rodinných slovenských značiek pripravujeme v inom článku.

 

 

3. Girlanda na prvom mieste. Ak sa rozhodnete použiť girlandu (znova prichádza do módy), či už na vianočnom stromčeku, schodisku, zábradlí… nezabudnite ju umiestniť ako prvú! Na ňu, resp. okolo nej potom umiestnite všetky ostatné dekorácie.

4. Hneď po girlande prichádzajú na rad všetky svetelné reťaze. Tu je na mieste otázka, koľko svetielok je akurát a kedy je už toho príliš. No, ak je váš dom vidieť aj z vesmíru, bude toho asi moc. Svetla k Vianociam rozhodne patria. Aby ste neuviazli v pasci gýčovosti, vyberajte svetielka s čo najprirodzenejším svetlom. Nie pestrofarebné a blikajúce. Uvidíte, že sa budete cítiť oveľa príjemnejšie a oddýchnutejšie. Agresívne svetlo púta našu pozornosť a udržuje nás v strehu.. Voľte radšej sviečky ako „svetelný dážď“.

5. Najprv rozložte veľké a výrazné dekorácie. Pri umiestňovaní pomôže pravidlo zlatého rezu, ktoré dokonalo platí pri všetkých vizuálnych umeniach – maľbe, fotografii, grafike, aranžovaní… To znamená, že pracujete s tretinami – zvisle aj vodorovne a výrazné objekty umiestňujete po priamkách, nie celkom na stred.

 

6. Následne poukladajte menšie dekorácie. Uistite sa, že rovnomerne umiestňujete dekorácie podľa farby, tvaru, aj materiálu. Mali by ste ich umiestňovať zrkadlovo, oproti sebe. Môžete si pomôcť pomyselnou cik-cak šablónou, aby doplnky neboli umiestnené stroho v jednej línii.

7. Zaujímavým trendom sa stávajú veľké umelé kvety ako súčasť vianočnej dekorácie, čo doteraz u nás nebolo celkom bežné. Aby ste sa vyhli neprirodzenému výrazu, doplňte ich sušenými kvetmi a živým ihličím, sušeným pomarančom, šípkami. Získate tak autenticitu a nádhernú vôňu. Pohrať sa môžete aj so škoricovým drievkom. Výrazné umelé kvety – zháňajte tie vianočné, nie tie, ktoré ostali v obchodoch od Dušičiek, môžete použiť na dozdobenie stromčeka.

 

8. Bodku každému dekorovaniu vždy dodá jedna vec, ktorá ma špeciálny význam a do celkovej dekorácie sa až tak nehodí. Napríklad jeden rok môj syn vybral na náš bielo ružový stromček krikľavo červeného vtáčika. Ja by som ho za normálnych okolností nikdy nekúpila, ale jemu spravil radosť a víťazoslávne ho na stromček zavesil. Dekorovanie je nie len o oku lahodiacej dokonalosti, ale hlavne o navodení pocitu a vyvolaní emócií. Dokonalé aranžovanie je to, ktoré chytí za srdce a má v sebe život. Život sám o sebe nie je dokonalý. Takým sa stáva, ak ho prijímame so všetkým čo prináša. Tak ako je.

 

Odporúčanie: Ak aranžujete s deťmi ( u nás to inak ani nejde), nikdy ich „nedokonalosti“ neopravujte a ani ich nenapomínajte. Ak ich nechcete nechať „pokaziť“ vaše aranžovanie, dajte im vlastný projekt – napr. mini stromček alebo ikebanu alebo nech ozdobia okno vo svojej izbe úplne podľa seba. S realizáciou im môžete pomôcť, ale hlavné slovo nech majú oni.

 

9. Snažte sa v dekorovaní použiť viac materiálov – drevo, kov, papier, sklo, textílie. Samozrejme v danom štýle. Vdýchnete tak svojmu projektu život a iskru. Metalické – zlaté, strieborné alebo bronzové akcenty podčiarknu každý dizajn. A vôbec ich nemusí byť veľa. Tematické a zladené vianočné/zimné vankúše, obrusy a prestierania pozdvihnú vaše dekorovanie na úplne iný level.

10. Nakoniec odstúpte, nadýchnite sa a prezrite si celkový dojem. Okrem zladenia si skúste uvedomiť, akú náladu vo vás navodzuje, aké emócie vyvoláva. Robiť si priebežné odstupy je všeobecne dobré vo všetkom, čo človek robí. Pomáha to získať iný pohľad a vyhnúť sa tak subjektivite alebo skreslenému vnímaniu.

 

Máte vlastnú osvedčenú metódu na perfektné aranžovanie? Napíšte nám do komentára. Inšpirujete nás a možno aj iných.

Dozvedeli ste na v tomto článku niečo užitočné alebo vám aspoň pomohol utriediť si predstavy? Ostaňte s nami v kontakte. Na pintereste sme pre vás vytvorili nástenku plnú inšpirácií na vianočné dekorácie. Naše produkty, dekorovanie, aranžmány, zľavy a akcie sledujte na našom instagrame alebo facebooku.

Verified by MonsterInsights