Zamat v interiéri

Zamat patrí právom medzi najluxusnejšie textílie. Pre jeho mäkkosť, jemnosť a lesk sme po ňom siahli aj my a vzniklo niekoľko zimných vankúšikov, ktoré proste nedáte z ruky. Zamat v interiéri spraví divy. Pôsobí neuveriteľne luxusne, teplo a príjemne. Preto je obľúbeným materiálom dizajnérov, aj keď práca s ním nie je vôbec ľahká a rovnako tak aj starostlivosť oň si vyžaduje istú dávku zbehlosti. Aby vaše zamatové vankúšiky neostali znehodnotené hneď po prvom praní, vytvorili sme jednoduchý manuál, ako sa o zamat starať. Pri správnej starostlivosti a nadčasovom dizajne budú vankúšiky ozdobou vášho domu ešte o desaťročie.

 

 

Ak tmavé odtiene v interiéri, tak jedine na zamate.
Zamat svojou kráľovskou eleganciou vyzerá nonšalantne a nikdy nie pochmúrne.

 

 

Čo je zamat vlastne zač?

Zamat zažíva svoj veľký come back. Všetci si ho pamätáme zo šatníkov našich mám (niekto babičiek) a dlho sme ho považovali za prežitok. Zamat sa tak trochu stal synonymom starého. Starého, ale dobrého. Trendy sa opakujú a spolu s ľanom vídame stále viac aj zamat. Šijú sa z neho saká, večerné šaty, blejzery, sukne, …

 

Zdroj: Pinterest, fireflyandfinch.squarespace.com

 

Kvalitu zamatu určuje obsah vlákien. Často sa, kvôli cene, kombinujú dve rôzne vlákna. Kvalitnejšie na vlas a menej kvalitné ako základná tkanina. Najkvalitnejší zamat sa vyrába z hodvábneho vlákna. Pre zníženie nákladov sa zvykne kombinovať s umelým hodvábnym vláknom. To mu dodá splývaný a mäkký efekt.

Najlacnejší zamat sa vyrába z polyesteru, niekedy nylonu. Kvalitnejšie tkaniny obsahujú 100% bavlnu. V obchodoch je bežný kompromis – ceny a kvality – 80% bavlny + 20% polyesteru.

Zamaty sa vždy vyrábajú na špeciálnom tkáčskom stave kvôli svojmu dlhému vlasu. Dĺžka vlasu zvykne byť u všetkých zamatov viac menej rovnaká, ale pri práci s ním je veľmi dôležitý jeho smer. Odporúča sa, aby vlas smeroval nahor.

 

Hebké a lesklé zamatové vankúšiky nájdete aj u nás

 

Zo zamatu sme vytvorili zimno-vianočné vankúšiky. Vidieť ich môžete v našom showroome alebo na e-shope.

Ak vás téma zamat zaujíma, pozrite si aj náš ďalší článok Ako sa o zamat správne starať.


 

Zároveň, sme pre vás pripravili kopec zamatových interiérových inšpirácii na našom pintereste. Budeme tiež radi, ak sa s nami prepojíte na instagrame alebo facebooku.

 

Verified by MonsterInsights